1444/512
Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)
Sæt på fem stole af teak med sorte beviklinger på håndtag, sæder med synlige messingskiver. Model 210. Udført og stemplet hos Mogens Kold Møbelfabrik, Kerteminde. (5)
Litteratur: Mobilia nr. 25, 1957.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To stole med reperationer på sarg.
Moderne kunst og design, 28. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag