1444/​512

Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)

Sæt på fem stole af teak med sorte beviklinger på håndtag, sæder med synlige messingskiver. Model 210. Udført og stemplet hos Mogens Kold Møbelfabrik, Kerteminde. (5)

Litteratur: Mobilia nr. 25, 1957.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To stole med reperationer på sarg.

Moderne kunst og design, 28. oktober 2014

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK