2039/​941

Adolf Loos (f. 1870, d. 1933)

Lav “kaminstol” af bejdset eg. Sæde samt ryg udspændt med brunt kunstskind. Formgivet ca. 1925. Udført ca. 1930 hos F.O. Schmidt, Østrig. H. 66,5. B. 57,5. D. 51,5. Sæde: H. 28.

Adolf Loos anvendte denne model i 1931–32 til møblering af Helena og Hugo Semlers lejlighed i Plzeň, Tjekkiet, hvor stolen stod foran pejsen. Modellen blev også præsenteret på Wiener Werkbundsiedlung i 1932, hus nr. 49.

Generel i god original stand. Alders- og brugspatina. Betræk med overfladiske krakeleringer, mærker og ridser. Enkelte mindre afslag. Flere søm mangler. Stel med ridser, mærker og mindre afslag.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag