2226/​868

Dansk møbeldesign

Et fritstående reolsystem af teak bestående af to skabe samt seks hylder. Skabe med to låger samt udskårne greb. Fire hylder af teak med delvis kehlet kant. Stel samt to øverste hylder af hvidlakeret træ med “sko” af messing. H. 154. B. 167. D. maks. 35.

Almindelig brugs- og alderspatina. Ridser og mærker. Enkelte hak. Skabe med pletter og misfarvning. Lakering på stel med krakelering og afskalinger. Nogle løse samlinger / samlinger med mellemrum.

Moderne kunst og design, 28. juni 2022

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK