2131/883
Stefan Wewerka (f. Magdeburg 1928, d. Berlin 2013)
Skulpturel stol med stel af hvidmalet træ, samt “sko” af sort bemaling. Formgivet 1975.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak, afslag og krakeleringer. Løse samlinger. Revner i finéren.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud