Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Diset dag ved grønlandsk fjord. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 121×162.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i 1938.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020