2450/566
Fire stole og to armstole af patineret eg, prydet med udskæringer i form af bladranker, betrukket i sæder med stribet møbelstof. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus. 1940'erne. (6)
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1942, s. 140–42.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med brud i ryggen. En stol med brud/revne på tremme i ryggen.
Vurdering