836/​76

Louis Gurlitt (f. Altona 1812, d. Naundorf 1897)

Parti fra Guadagnadalen nær Palermo. Sign. Gurlitt 54. Olie på lærred. 88×125.

Litteratur: Udstillingskataloget “Louis Gurlitt. Porträts europäischer Landschaften in Gemälden und Zeichnungen”, 1998 s. 84. Her er et maleri med samme motiv, set fra en lidt anden vinkel, gengivet. Dette dateret 1850 og ejes af Museum der bildenden Künste Leipzig.

Proveniens: En sjællandsk herregård.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK