2041/205
Japansk rektangulær æske af lak med afrundede hjørner, dekoreret med mons all lover, metalringe på siderne monteret med en snoet silkesnor. 19. årh. L. 24,5 cm. H. 7 cm. B. 8 cm.
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
mindre afslag på kant
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud