2446/​513

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Tre vaser af lertøj, hvoraf en til vægmontering. Dekoreret med mønstre i brune, creme-farvede og grønne glasurer. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 13,7–23. (3)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Lille vase med afslag på munding. Grønglaseret vase med glasurafskalinger på fodrand og munding. Væg-vase med brændingsrevner på relief i bund, brugstegn indvendigt, samt afskalninger i glasur.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?