Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Komposition. Sign. på bagsiden RM56–57. Olie på lærred. 130×97
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Afklaringens år 1940–1958. Besættelse og rekonstruktion”, København, 1992, fig. 751, gengivet side 737. Proveniens: Galerie Ariel, Paris.
Malerier & skulpturer, 26. september 2017