1516/667
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den røde stol”. Armstol med stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret, sømbeslået Nigerskind. Model KK3758A. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier.
Brugspatina, herunder ridser, mæker, pletter og krakeleringer. Forben og amlæn med afslag.
Moderne kunst og design, 14. april 2015
Vurdering
Hammerslag