2203/925
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol med ben af teak. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2207. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Udgået fra Illums Bolighus, med plakette herfra.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder riser, mærker samt løse skindkedder på armlæn. Skind med krakeleringer.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag