2314/​218

To tallerkener af porcelæn, den ene med portrætter af Kong Haakon VII og Dronning Maud af Norge, stemplet Raffens Efterfølgere, Christiania. Diam. 24,5 cm. Den anden med teksten “Hilsen fra Norge” samt det norske rigsvåben. Porsgrunn, Norge. Diam. 31,5 cm. (2)

Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); derefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til i dag.

Kong Haakon VII af Norge var født som Prins Carl af Danmark. Både han og Dronning Maud var børnebørn af Kong Christian IX og Dronning Louise af Danmark. Kong Haakon VII af Norge var endvidere lillebroder til Kong Christian X af Danmark.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Aldersrelaterede spor.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

14 bud

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK