2248/71
Et par kinesiske armstole af hardwood, rigt udskårede med gennembrudt ornamentik og drager hver med frit-skåret kugle i hver mund, sæder og rygge betrukket med lilla kunst læder. Guangzhou, ca. 1860. (2)
Proveniens: Jvf. sælger er stolene købt fra Knuthenborg gods.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Afslag på den ene fod.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. november 2022
Vurdering
Hammerslag
18 bud