905/​249

Kinesisk figur af udskåret fedtsten i form af poeten Li Bai, der holder en scroll i venstre hånd. Utydeligt signeret. Sen Qing ca. 1900. H. 9 cm L. 15,5 cm. Stand af træ medfølger.

Proveniens: Dansk privatsamling

Fremstår med alders- og brugsslitage. Få naturlige revner.

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag