2008/126
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret urskive med sorte romertal. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 102 gr. Diam. 51 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Urkasse med buler. Gravering på støvkapsel. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
31 bud