2048/​275

Hu Jintai, 19/20. årh.

Kinesisk qianjiang-stil vase af porcelæn, cylindrisk, dekoreret i emaljefarver med to vismænd og deres elev. Sign. Hu Jintai. Republik. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 28 cm.

Flere små brændingsfejl.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag