2119/966
Ib Madsen (, Danmark. 20. Århundrede)
Acton Schubell (, Danmark. 20. Århundrede)
Lænestol og tilhørende fodskammel med fod af eg. Stol med vippefunktion. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet brunt skind. Model MS68. Udført hos Schubell & Madsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. En skindstrop i dybthæftning knækket.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag