2006/824
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Kommode og overskab / skriveklap af eg samt underskab med skydelåger samt bogskab med glaslåger. Udført hos Karl Andersson & Söner. (4)
Kopi af faktura fra Tidens Bolig i Lyngby, dateret 30. marts 1965 medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre finérafslag. Ujævn falmet.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud