2111/856
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Smørnæb af sølv med let hamret overflade. Hank af elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1936. Vægt 107 g. H. 4,6. L. 14,5.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud