838/19
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Forårsdag ved et åløb i skoven, i baggrunden fisker en mand. Sign. P. Mønsted Sæby 1912. Olie på lærred. 102×71.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013
Vurdering
Hammerslag