2031/522
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Lounge chair New Dimensions”. Hvilestol og fodskammel med formbøjet skal af valnød, betrukket med sort skind. Stel af stål, delvist sortlakeret. Model 670. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Vitra. (2)
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
3 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|