N. P. Holbech (f. Atlanterhavet 1804, d. Karlshamn 1889)
Et par portrætter af Løjtnant Wilhelm Conrad Crone og hustru Anna Amalia Hansine Dorothea Crone. Usignerede. Betegnede på bagsiden, han: Malet af Portrætmaler Holbech Anno 1857 (April), hun: Malet af Portrætmaler Holbech Anno 1859 (August). Olie på lærred monteret malepap. Hver 37×31. (2).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1632, 2016 nr. 29.
Begge med krakeleringer. En med enkelte minimale retoucheringer samt trykmærke fra blændramme. Begge med behov for let overfladerensning.