2005/​856

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

Ray Eames (f. 1912, d. 1988)

“DCW”. Meget tidlig loungestol af formbøjet, lamineret ask. Formgivet ca. 1946. Udført ca. 1946–1948 hos Evans Molded Plywood Division, med etiket herfra.

Proveniens: Ole Palsby.

God original stand. Fin Jævn patina. Nogle ridser og mærker , enkelte mindre hak og stødmærker.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag