1621/​1505

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af metal. Ca. 1920–30erne. Vægt ialt 86 gr. Kassediam. 51 mm. Med urkæde af 14 kt guld, vægt 20 gr. (2)

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Gravering på indre og ydre forkapsel. Ridser i skiven. Kædering og krone ej af guld.

Varia, 26. maj 2016

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK