1621/1505
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, gylden skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af metal. Ca. 1920–30erne. Vægt ialt 86 gr. Kassediam. 51 mm. Med urkæde af 14 kt guld, vægt 20 gr. (2)
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Gravering på indre og ydre forkapsel. Ridser i skiven. Kædering og krone ej af guld.
Varia, 26. maj 2016
Vurdering
Hammerslag