2423/781
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Vikingeskålen”. Salatskål af massiv stavlimet teak. Stemplet Staved Teak, Danmark, IHQ. Model 830. Udført hos Nissen, Langå. L. 47. H. 23. B. 34.
Litteratur: Brochure fra Dansk Designs, 1959.
Proveniens: Fra Richard Nissens private samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. 2. sortering.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud