914/​20

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Skål af stentøj med yderside modelleret i riflet stil. Dekoreret med Gundestrup glasur. Sign. Salto, 20716. Kgl. P. Udført 1964. H. 14,3–14,7. Diam. 22,7–24,4.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. i modelregister fig. 221, s. 177.

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Skæv i formen - 3. sortering. Indvendigt med kalkaflejringer. Nogle brude glasurbobler.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK