2004/​635

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

“Grand Prix”. 7 dessertskeer, 4 middagsgafler samt 1 stor middagsgaffel. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Samlet vægt 646 g. Dessertskeer: L. 17,2. Middagsgafler L. 18. Stor middagsgaffel: L. 18,8. (11)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.500 DKK