Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
En gruppe på tre vaser af stentøj, dekoreret med turkisgrøn glasur. To med indridsede riller i relief, en med munding formet som en trekløver. En modelleret i let oval form med cirkulær munding. Alle sign. monogram, E.St.N. og hhv. 44–3, 179 og 161-I. Udført og mærket af Saxbo, Denmark, 1950–1968. H. 8,5–14,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Største vase og vase med trekløverformet munding 2. sortering. Mindste vase med reparation på øverste kant.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
22 bud