2032/551
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Øreklapstol med tilspidsende, profilerede ben af mahogni. Sæde, sider samt dybthæftet ryg betrukket med lysegrøn velour. Formgivet 1930. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. Udgået fra Ann Christensen Boligmontering, med etiket herfra.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte pletter. To knapper mangler.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud