2024/89
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med figur i form af ung kvinde i renaissance dragt, skive af hvid emalje. 19. årh.s midte. H. 55. B. 38. D. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag på skiven omkring optrækshullerne. Pendul medfølger. Figuren ledløs.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag