Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Muslingesamlere fra Bretagne”. Sign. L. T. Cayeux 1/6 80. Olie på lærred monteret på træ. 20×32.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 174.
Tegnestifthuller. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017
51 bud