2435/272
Dansk gruekedel af kobber med hanke. Stemplet H.Chr. Hansen, Aarhus. 19.-20. årh. H. 52. Diam. 63.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og buler. Ir.
Vurdering