2124/867
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“DSR”. Et sæt på ti skalstole med stel af forkromet stål. Sæde samt ryg af hvid polypropylen. Formgivet 1950. Udført og stemplet hos Vitra. (10)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Polypropen med mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag