2109/​531

Sigurd Swane (f. København 1879, d. Plejerup 1973)

Landskab. Sign. Ssw. Olie på lærred. 100×103.

Proveniens: Boet efter Peter og Mine Møller Holbæk. Malermester Peter Møller stod for det årlige indvendige vedligehold af Malergården i Plejerup gennem mange år, og kunne derefter vælge et billede efter ordningen “Kunst for Varer”. Maleriet er fra rejse i Portugal i begyndelsen af 1950-erne

Original stand.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag