2427/​30

Et par danske spiseskeer af sølv med violinformede skafter, graverede med ens ornamentik. Skafter graverede med ejerinitialer og årstal anno 1789. Mester Jørgen Friis, borgerskab Randers 1774. Samt et sæt på syv danske spiseskeer og en enkelt ske af sølv, skafter prydede med muslingeskal, alle nålepunslede eller graverede med ejerinitialer samt delvist med år. Mester Johan Christian Bernbaum, borgerskab Hobro 1824. Desuden et par teskeer af sølv. Samlet vægt ca. 445 g. 18.-19. årh. L. 12,5–21,7. (11)

Mester tilføjet d. 24.06.

Par barok skeer med buler og trykmærke på laffer. Teskeer med slitage på laffer. Øvrige dele fremstår med almindelig brugspatina.

Fra i Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1131594 1.550 DKK
875139 1.500 DKK