906/​29

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

“Mon han kommer?”. 1914. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 38,5×54,5.

Litteratur: Steffen Linvald, “Paul Fischer - københavnernes maler”, 1984, nævnt på s. 125 under “Fortegnelse over Paul Fischers malerier efter fotografier af disse i hans egne albums”.

Udgivet som postkort af Alex Vincents Kunstforlag, København, maleriserie nr. 46.

Proveniens: Etiket på bagsiden af blændrammen fra Plougs Kunsthandel, nr. 30.

Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK