Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Fire stolesæde betrukket med sort skind. Otte løse ben af stål medfølger. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (12)
Omfattende slitage og sælges som restaureringsprojekt. Ridser, mærker og rust samt afslag på forkromning på ben. Skind med defekter, pletter og smuds. Flere knapper mangler til skind under sæde. Et sæde mangler tværgående stålsprosse på undersiden. Skruer til stel mangler. Nogle gevind med knækkede skruer. Ben med huller i bunden efter montering i gulv.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022