900/104
Stort lågbæger af nålepunslet sølv, let konisk form, front med oval medaillon, graveret med våbenskjold og initialerne CFVG. Slut 17. årh./start 18. årh. Fremstår ustemplet. Topkant stemplet med senere preussisk toldstempel (1809–1812). Vægt 411 g. H. 24 cm.
Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag