1946/554
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Et par væglampetter af messing med opal halvkugleglas. Model nr. 10630. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 15. L. 18. (2)
Litteratur: “L.P. Nyt”, nr. 35 juli 1944, gengivet og omtalt s. 291.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ledninger mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag