1946/​554

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Et par væglampetter af messing med opal halvkugleglas. Model nr. 10630. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 15. L. 18. (2)

Litteratur: “L.P. Nyt”, nr. 35 juli 1944, gengivet og omtalt s. 291.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Ledninger mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK