Erik Raadal (f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941)
Gjern Kirke. Usign. Bly på papir. Der er tilføjet et notat sign. ETMR (Ellen Toustrup Madsen Raadal - Enke efter Erik Raadal). Lars Rostrup Boyesens bog fra 1934 samt Vejle Kunstmuseums hæfte fra 1985 medfølger. Bladstørrelse 20×26. Rammemål 35×39. (3)
Proveniens: Kunstnerens bo.
Lyse skygger på tegningen. Bog med defekt ryg samt løs forside.
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020
17 bud