Milorad Batta Mihailovitch (f. Pancevo 1923)
“Composition”. Sign. Batta Mihailovitc Paris, 60 Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 65×54.
Proveniens: Galerie Ariel, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København.
Generelle optørringsrevner. Løst sort farvelag i den pastose maling, øverst midtfor, som bør efterses og fastlægges af konservator.
Moderne kunst og design, 21. september 2021