112/​390

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

Regntykning med knortegæs. Sign. monogram, 1908. Olie på lærred. 135×198.

Udstillet: “Johannes Larsen & Bruno Liljefors - Livet i naturen”, ARKEN, København, samt Johannes Larsen Museet, Kerteminde, 2005.“Regntykning med Knortegæs” er et overbevisende hovedværk i “Fuglemalerens” produktion. Johannes Larsen er med rette kendt og elsket for sine fuglestudier, for sin interesse i fuglenes anatomi og adfærd. Men i dette, et af de største kendte lærreder fra kunstnerens hånd, er det fuglenes habitat, der er det egentlige motiv. Det er en unik og smuk fremstilling af naturen som den er, som det element fuglene lever og færdes i. Det er ikke svært at lade sig fænglse af maleriets indlysende storhed, men det er omend endnu mere overvældende at genfinde selvsamme billede, selvsamme farver og følelse i det størst mulige format - i naturen selv. Værket repræsenterer den farvetæthed, de lystoner, kun naturen ellers kan fremtrylle og er et klart eksempel på Johannes Larsens natursyn - på samme tid eksakt, uforvansket og lyrisk smukt uden dog på nogen at forherlige det trods alt farlige element det er. Afbildet

Talrige krakeleringer.

Udvalgt kunst, 30. oktober 2007

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

800.000 DKK