1749/​8505

Russisk armbånd af 14 kt. guld, aflange led, midt for dekoreret med den russiske kejserlige dobbeltørn, prydet med rosenslebne diamanter, herunder translucent dueblå emalje på guillocheret grund. Utydeligt mestermærke, 1908–1917, lødighed 56. Vægt i alt c. 13 gr. L. 18. I orginal æske af blåt læder samt cremefarvet silke og fløjl fra I. E. Morozov i Skt. Petersborg, låg med den russiske kejserlige dobbeltørn i guldtryk som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof. (2).

Proveniens: Gerda Gyldenfeldt (1854–1938), g. m. politiinspektør i København, Carl Gyldenfeldt (1863–1928). Gerda Gyldenfeldt modtog armbåndet som gave fra Zar Nikolaj II af Rusland under et af hans besøg i København.

Minimal aldersslitage. To led er tidligere blev fjernet, hvorfor armbåndet ikke passer fuldstædigt i æsken.

Russisk, 4. december 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

17 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK