1742/​59

Evelyn Bøje Thorbjørn (f. Solbjerg, Mors 1911, d. 1990)

Parti fra Grønland med personer, der venter på et skib i aftensolen. Sign. E. Thorbjørn Grønland. Olie på lærred. 84×122.

Et enkelt lille stødmærke.

Ældre malerier og møbler, 16. oktober 2017

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK