1742/59
Evelyn Bøje Thorbjørn (f. Solbjerg, Mors 1911, d. 1990)
Parti fra Grønland med personer, der venter på et skib i aftensolen. Sign. E. Thorbjørn Grønland. Olie på lærred. 84×122.
Et enkelt lille stødmærke.
Ældre malerier og møbler, 16. oktober 2017
Vurdering
Hammerslag