Foto endnu ikke klar
880/​666

Shinkichi Tajiri (f. Los Angeles 1923, d. Baarlo, Holland 2009)

“Fortress 11”. Sign. Tajiri 64 med titel. Patineret bronze. H. 76.

Udstillet: American Art Gallery, København 1964. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 414, København, 1992, kat. nr. 28. Proveniens: Privatsamling Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK