2418/864
Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
“Pige med Barn”, “Nanna”, “Pige med Duer”, m.fl. To figurer og to kvindebuster af chamotte, delvis dekoreret med turkisblå glasur. En figur med undermalet blomstermotiv i blåsort glasur. Tryksign. Johannes Hedegaard, 21819, 21565, 21816 og 21319. Kgl. P. H. 15,5–31,5. (4)
“Nanna”-buste med afslag på sokkel fortil. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud