2418/​939

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

“AX”. Et par armstole med stel af bøg og mahogni, betrukket i sæde og ryg med brunt skind. Model 9300. Formgivet 1950. Udført hos Fritz Hansen. (2)

Litteratur: Fritz Hansen produktionskatalog 6802.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger. Nybetrukket.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag