2448/​34

David Jacobsen (f. København 1821, d. Firenze 1871)

Rengøring i atelieret. Usigneret. Olie på træ. 28×21.

Litteratur: Jette Kjærboe, “David Jacobsen i Paris 1855–1869”, i Kunstmuseets årsskrift 1977–80, afbildet s. 94.

Proveniens: ABR auktion 479, 1985 nr. 307.

Behov for let overfladerensning.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

38 bud

102272 29.000 DKK
829807 (Autobud) 28.000 DKK
102272 28.000 DKK
829807 27.000 DKK
102272 (Autobud) 26.000 DKK
829807 25.000 DKK
102272 23.000 DKK
829807 22.000 DKK
102272 21.000 DKK
829807 (Autobud) 20.000 DKK
102272 19.500 DKK
829807 16.000 DKK
102272 (Autobud) 15.500 DKK
829807 15.000 DKK
102272 12.500 DKK
829807 (Autobud) 12.000 DKK
102272 11.500 DKK
829807 11.000 DKK
102272 (Autobud) 10.500 DKK
829807 10.000 DKK
102272 8.500 DKK
829807 8.000 DKK
102272 (Autobud) 7.500 DKK
829807 7.500 DKK
102272 (Autobud) 7.000 DKK
829807 6.500 DKK
102272 (Autobud) 6.000 DKK
116753 5.500 DKK
102272 (Autobud) 5.000 DKK
116753 4.800 DKK
102272 (Autobud) 4.600 DKK
116753 4.400 DKK
102272 4.200 DKK
1047609 (Autobud) 4.000 DKK
102272 3.800 DKK
1047609 3.400 DKK
829807 3.200 DKK
1047609 3.000 DKK